Průběh těhotenství

- 1. trimestr = 1. - 3. měsíc (1. - 13. týden)
- 2. trimestr = 4. - 6. měsíc (14. - 27. týden)
- 3. trimestr = 7. - 9. měsíc (28. - 40. týden)
První trimestr
V tomto období dochází k vývoji všech orgánů a dalších tkání dítěte.
V 6. týdnu miminko začíná vzhledem připomínat malého človíčka a na ultrazvuku je již vidět, jak miminku bije srdíčko.
Mezi 4. a 6. týdnem těhotenství dost možná budeš mít ranní nevolnosti, budeš více unavená, možná i náladová. Taky budeš mít citlivější prsa (dost možná tě budou bolet). Taky se ti můžou změnit chutě a může tě začít pálit žáha.
Pokud tě zajímá více informací o jednotlivých týdnech v prvním trimestru, podívej se zde.
Druhý trimestr
Miminko rychle roste a vyvíjí se jeho orgány. Na konci tohoto trimestru se dokončuje vývoj plic.
Od 15. týdne může lékař poznat pohlaví (pokud je miminko dobře natočeno).
Asi kolem 20. týdne začneš cítit i pohyby miminka. Od 23. týdne už může poznat tvůj hlas.
Ustupují těhotenské nevolnosti a únava, ale můžeš cítit větší chuť k jídlu a začneš přibírat na váze, dochází i ke zvětšení prsou. Mohou tě trápit otoky a křeče v nohou či problémy se spánkem.
Na další informace o jednotlivých týdnech v druhém trimestru se můžeš podívat zde.
Třetí trimestr
Miminko dále roste a přibývá na váze. Dozrává nervová soustava a také se rozvíjí smysly dítěte. Začíná reagovat na světlo, zvuky nebo dotyk. Během tohoto trimestru se většina miminek otočí hlavou dolů.
Na konci 37. týdne jsou plíce miminka plně vyvinuty a umožňují samostatné dýchání po porodu, miminko je tedy už považováno za donošené.
V tomhle období tě asi bude zase pálit žáha, možná budeš mít i zácpu a taky budeš častěji chodit čůrat, to je kvůli hormonálním změnám a také ti miminko tlačí na vylučovací ústrojí.
Můžeš cítit takzvané poslíčky - nepravidelné, obvykle ne příliš bolestivé stahy v podbřišku a tvrdnutí břicha, které trvají půl minuty až minutu.
Tvé tělo se začne připravovat na porod. Můžeš si všimnout, že se tvé bříško změnilo, a to tak, že kleslo níž.
Více informací o jednotlivých týdnech ve třetím trimestru najdeš zde.
Kontroly a vyšetření
V těhotenství tě čekají pravidelné kontroly:
- nejdřív přibližně každý měsíc
- zhruba od 37. týdne po jednom až dvou týdnech
Na každé kontrole tě lékař zváží, změří krevní tlak a puls, jemně prohmatá bříško, provede vaginální vyšetření a také provádí vyšetření moči. Dále může lékař kontrolovat otoky a bradavky.
Na některých kontrolách tě čekají i vyšetření, které jsou podrobněji popsány níže. Nemusíš jít na všechny vyšetření, ale pro tebe i tvé miminko je lepší podstoupit všechna, která doporučí tvůj lékař.
*Termíny kontrol a vyšetření jsou přibližné, tvůj gynekolog je může provádět i o něco dřív, nebo později.

8. - 10. týden: vstupní prohlídka - krevní testy (zjištění krevní skupiny, Rh faktoru, hladiny cukru v krvi, žloutenky, HIV, ...) a ultrazvuk -> dostaneš těhotenskou průkazku, kam lékař zapisuje všechny důležité informace
10. - 14. týden: kombinovaný screening v 1. trimestru těhotenství ("prvotrimestrální screening") - krev a ultrazvuk (rozpoznání možných vývojových vad); do 14. týdne je určen termín porodu
16. týden: triple test - odběr krve, doplnění předchozího screeningu
- Pokud se na prvotrimestrálním screeningu nebo triple testu objeví podezření na nějakou vadu, lékař ti doporučí odběr plodové vody, která je potvrdí. Už ale jde o invazivní vyšetření, riziko potratu je 1%.
20. týden: druhotrimestrální screening - ultrazvuk, lékař se podrobně zaměřuje na jednotlivé končetiny, orgány, velikost miminka, množství plodové vody, placentu; pokud je miminko dobře natočeno, můžeš se dozvědět pohlaví
- těhotenská cukrovka většinou po porodu vymizí, ale je důležité držet doporučenou dietu až do konce těhotenství
30. - 32. týden: screening ve 3. trimestru - ultrazvuk, odběr krve - kontroluje růst plodu, umístění placenty a množství plodové vody
35. - 38. týden: testy GBS - stěr z pochvy - zjišťuje se přítomnost streptokoka skupiny B -> pokud je test pozitivní, dostaneš antibiotika
Od 37. týdne těhotenství: CTG - každý týden budeš docházet na vyšetření srdeční činnosti; na bříško jsou přiloženy dvě sondy
Kromě těchto vyšetření, by jsi měla navštívit i zubaře a svého praktického lékaře.
Čemu se v těhotenství vyhnout?
V těhotenství bys neměla pít kofeinové nápoje (kafe, energy drinky, cola), alkohol a užívat drogy či nikotin (cigarety, vapo, nikotinové sáčky).
Dále by ses raději měla vyhnout plísňovým sýrům, mořským rybám a plodům, syrovému masu i dalším potravinám živočišného původu, které nebyly uvařené.
Pokud bereš nějaké léky, poraď se s lékařem, zda je bezpečné je užívat v těhotenství.
Rizikem v těhotenství je velký stres nebo úzkost - zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu nebo nízké porodní váhy dítěte. Pokud cítíš velký stres nebo úzkost, zkus některé techniky na potlačení stresu, např. hluboké dýchání, meditace nebo mírné cvičení. Případně se můžeš poradit s lékařem či nějakou blízkou osobou. Nebo se také můžeš obrátit na psychologa z organizace Na počátku.